Pierwsze objawy zaburzeń układu oddechowego
Podczas zbierania wywiadu z właścicielem konia, często okazuje się, że niektóre z objawów wskazujących na rozwój choroby układu oddechowego, pojawiały się już dużo wcześniej. Pozostały one jednak niezauważone lub zignorowane. Warto zatem dowiedzieć się, co w zachowaniu konia, powinno wzbudzić nasz niepokój i zostać skonsultowane z lekarzem weterynarii.
Spis treści
ToggleNawracający kaszel
Jednym z najłatwiejszych do zauważenia objawów, jest pokasływanie konia. Może mieć ono różne formy, czas występowania oraz zmienne natężenie. Im częściej występuje pokasływanie, tym pilniej należy zgłosić to lekarzowi weterynarii. Może się zdarzyć, że będziemy słyszeć występujący kaszel nawet u konia stojącego w boksie. Częściej jednak występuje on w trakcie ruchu, przy wzmożonej aktywności układu oddechowego.
Przyczyną występowania kaszlu może być zwiększona ilość wydzieliny zapalnej lub podrażnienie i obrzęk błony śluzowej układu oddechowego. Występujący kaszel, nawet w niewielkim natężeniu, zawsze powinien być niepokojącym objawem.
Wypływ z nosa
Górne drogi oddechowe oni pokryte są błoną śluzową, mającą za zadanie oczyszczać i ogrzewać wdychane powietrze. Wszelkie zanieczyszczenia usuwane są za pomocą surowiczego wypływu. Fizjologiczne jest pojawienie się sporadycznie wodnistego i całkowicie przezroczystego wypływu, w niewielkich ilościach.
Jednak w momencie, gdy przybiera on barwę od białej do żółto-zielonej, powinien wzbudzić niepokój właściciela. Ważne jest również zwrócenie uwagi, czy wypływ z nosa pojawia się symetrycznie z obydwu nozdrzy.
Duszność
Problemy z oddychaniem mogą być trudne do zauważenia. Są to często subtelne zmiany, które zobaczy tylko wprawne oko lekarza weterynarii. Jednak to co każdy opiekun konia może zrobić to policzyć ilość oddechów na minutę. Jest to proste badanie, do którego potrzebujemy jedynie stopera.
Pomiar oddechów wykonujemy zawsze u konia w spoczynku i w bezpiecznym miejscu. Ilość oddechów na minutę u konia to między 8, a 16. Jeżeli będzie ich więcej, problem powinien być skonsultowany z lekarzem weterynarii.
Niepokojące powinny być również nadmierne ruchy tłoczni brzusznej oraz rozdęcie chrap podczas oddychania. Fizjologicznie nos i brzuch konia wykonują podczas wdechu i wydechu minimalny ruch, trudny do zauważenia. Przy występowaniu duszności brzuch rytmicznie rozszerza się i kurczy. Podobnie intensywnie mogą pracować chrapy konia.
Szmery podczas oddychania
Oddychający w spoczynku koń, nie powinien być słyszany przez otoczenie. Jednak u zwierząt z problemami oddechowymi słyszalne mogą być szmary, świsty, bulgotania. Pochodzą one częściej z górnych dróg oddechowych. Zmiany na poziomie oskrzeli i płuc wymagają osłuchania z pomocą stetoskopu.
Gdy jednak stojący w boksie koń, zaczyna być słyszalny przez osoby obok, powinien zostać zbadany.
Szczepienia profilaktyczne
Nie zapominajmy, że wiele dolegliwości układu oddechowego u koni jest spowodowanych przez choroby zakaźne. Czynnikami powodującymi problemy są bakterie i wirusy, które drogą aerogenną mogą być rozsiewane przez chore zwierzęta. Wciąż występującymi zakażeniami u koni jest grypa oraz zakażenia herpeswirusem. Infekcje wywoływane prze te zarazki, są chorobami wirusowymi. Ich przebieg bywa ciężki, może prowadzić do wielu powikłań w obrębie układu oddechowego.
Przed zachorowaniem, skutecznie może ochronić konia naturalnie wytworzona odporność w wyniku szczepienia profilaktycznego. Nie zapominajmy zatem o pilnowaniu kalendarza szczepień, ponieważ może to ochronić nasze zwierzę przed ciężką chorobą.
Spadek formy
Kolejnym z objawów problemów z układem oddechowym, jest spadek formy konia. Może przejawiać się to szybszym męczeniem się, przechodzeniem do niższego chodu, wyłamywaniem przeszkód, niechęcią do pracy.
Związane jest to ze zmniejszeniem wydolności oddechowej. Mniej tlenu dostarczanego do organizmu sprawia, że mięśnie konia pracują gorzej. W wyniku zachodzących w mięśniach procesów beztlenowych, mogą również częściej pojawiać się zakwasy, zatem trening w kolejnych dniach będzie dodatkowo problematyczny,
Pamiętajmy, że wystąpienie tych objawów nie musi od razu świadczyć o ciężkiej chorobie konia. Mogą być one jednak sygnałem, że warunki w jakich żyje koń nie są odpowiednie. Zbyt duże zapylenie, czy siano złej jakości może wyzwalać kaszel, czy wypływ z nosa. Mimo to, warto wówczas skonsultować się z lekarzem weterynarii, aby pomógł ustalić przyczynę niepokojących objawów i zadziałał profilaktycznie, zanim rozwinie się ciężka choroba, jak na przykład astma.
Wpis powstał przy współpracy z doświadczonymi lekarzami weterynarii z
OmniVet Rzeszów.
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie? Napisz do nas TUTAJ