Zapylenie, a zdrowie koni!
Słowo wstępne
Pyły w stajni mogą mieć istotny wpływ na zdrowie koni.
Wśród głównych problemów zdrowotnych związanych z pyłami w stajni znajdują się:
- choroby układu oddechowego u koni, w tym astma oraz przewlekłe zapalenia oskrzeli,
- zaostrzenie astmy u koni, drobne pyły unoszące się w powietrzu, mogą drażnić drogi oddechowe koni i prowadzić do zaostrzenia objawów astmy u zwierząt z predyspozycjami do tej choroby,
- zwiększone ryzyko alergii i reakcji uczuleniowych, konie mogą być podatne na alergie na niektóre składniki pyłów, takie jak kurz, pleśń, roztocza itp.,
- obniżona wydajność i komfort, konie przebywające w środowisku z dużą ilością pyłów mogą odczuwać dyskomfort i stres, co może prowadzić do obniżenia ich wydajności oraz ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia,
- zakażenia dróg oddechowych, pyły w stajni mogą być nośnikiem patogenów, co zwiększa ryzyko zakażeń dróg oddechowych u koni, zwłaszcza jeśli są one osłabione lub narażone na inne czynniki stresogenne.
Ważne terminy medyczne
Dla lepszego zrozumienia opisanego w niniejszym materiale zagadnienia na wstępie zdefiniujemy kilka ważnych terminów:
- Frakcja wdychalna obejmuje cząstki pyłu, które są na tyle duże, że mogą zostać zatrzymane w górnych drogach oddechowych, takich jak nos i gardło, ale są również na tyle małe, by móc zostać wdychane do płuc. Generalnie, frakcja wdychalna odnosi się do cząstek o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów (PM10). Te cząstki mogą dotrzeć do oskrzeli i innych części górnych dróg oddechowych.
- Frakcja respirabilna jest to podzbiór frakcji wdychalnej składający się z jeszcze mniejszych cząstek, które mogą przenikać głębiej do układu oddechowego, aż do pęcherzyków płucnych. Frakcja respirabilna zazwyczaj odnosi się do cząstek o średnicy mniejszej niż 4 mikrometry (PM4) do 2,5 mikrometra (PM2.5). Ze względu na ich mały rozmiar, te cząstki mogą przedostać się do najgłębszych części płuc i być absorbowane do krwiobiegu, co może prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych.
Wyniki badania przeprowadzonego przez zespół naukowców Royal Agricultural University, Cirencester, Gloucestershire, UK
Pyły respirabilne unoszące się w powietrzu (PR) o wielkości (<5 mm) w środowisku stajennym są silnie powiązane z astmą u koni.
Boks, pasza, wskaźnik wentylacji oraz działania związane z zarządzaniem stajnią wszystko to przyczynia się do powstawania (PR).
Niniejsze badanie miało na celu ocenę związku pomiędzy ekspozycją na pyły respirabilne w strefie oddychania, a strefą stajenną w ośmiu amerykańskich stajniach oraz ośmiu kompleksach stajennych z pojedynczymi boksami poddanych czterema różnymi reżimami zarządzania.
Reżimy obejmowały:
– siano parowane i trociny, suche siano i trociny, kiszonka z siana i słoma, suche siano i słoma.
Najniższą koncentrację pyłów respirabilnych (<360 RP/L powietrza) stwierdzono dla trocin i parowanego siana.
Słoma i kiszonka generowały więcej pyłów respirabilnych we wszystkich strefach w pojedynczych stajniach.
Trociny i suche siano ¼ więcej pyłów, podczas gdy słoma i kiszonka ¼ wyższą koncentrację pyłów respirabilnych we wszystkich projektach stajni.
Stwierdzono, że użycie suchego siana i/lub słomy nie może być zalecane jako odpowiedni reżim zarządzania dla stajni z końmi.
Wnioski
Wyniki tego badania jednoznacznie pokazują, że karmienie parowanym sianem i używanie trocin jako ściółki produkuje najniższy poziom pyłów respirabilnych spośród czterech testowanych tutaj reżimów, i jest zatem preferowanym reżimem w stajniach i kompleksach stajennych.
Karmienie paszą o niskiej zawartości pyłów lub stosowanie ściółki o niskiej zawartości pyłów tylko częściowo redukuje pyły respirabilne w środowisku stajennym i nie może być zalecane jako reżim zarządzania dla koni wyścigowych.
Suche siano i słoma tworzą bardzo zakurzone środowisko w stajniach, ale efekt nasila się, gdy konie przebywają we wspólnej przestrzeni.
Suche siano i ściółka ze słomy nie mogą być zalecane jako odpowiedni system zarządzania dla żadnego stajennego konia, ale są szczególnie niebezpieczne dla zwierząt utrzymywanych w kompleksach stajennych.
Materiał powstał w oparciu o badanie opublikowane w Journal of Equine Veterinary Science: https://cdn.shopify.com/s/files/1/1144/4268/files/BZ_SZ_paper.pdf?18097781231969196457
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie? Napisz do nas TUTAJ