Łagodna i umiarkowana astma koni (dawniej IAD) – co powinieneś wiedzieć?

Choroba zapalna dróg oddechowych, przebiegająca z łagodnymi objawami, które są odwracalne nazywana jest astmą łagodną. Przy zwiększonym nasileniu objawów, możemy mieć do czynienia ze stadium umiarkowanym. Syndromu astmy koni nie możemy wyleczyć, jednak odpowiednie działanie objawowe sprawia, że koń może żyć w komforcie i być użytkowany.

Nowe nazewnictwo

Dla wielu osób może okazać się problematyczne, że dawne choroby takie jak RAO, czy IAD znikają. Niestety, ale konie nadal na nie chorują, zmienia się natomiast nomenklatura. Stare nazewnictwo próbowało rozgraniczyć jednostki chorobowe układu oddechowego. Dopatrywano się różnic w objawach, czasie ich występowania oraz nasileniu.
Dzisiejsza wiedza i doświadczenie pokazały, że rozgraniczanie jednostek chorobowych takich jak RAO, IAD i SPAOPD/SPRAO jest bezcelowe, ponieważ objawy tych chorób u większości koni przeplatają się, występują jednocześnie lub zmieniają się w czasie. Podobne są również przyczyny ich występowania. Aktualna nomenklatura uwzględnia astmę łagodną, umiarkowaną i ciężką.

Subtelne objawy

Początkowe objawy astmy łagodnej, często są umiarkowanie nasilone. Ograniczają się do kaszlu występującego sporadycznie przez dłuższy okres lub w zaostrzeniach kilkudniowych. Jego występowanie można łączyć z rozpoczęciem pracy czy wejściem na halę. Często pojawia się również umiarkowana ilość wydzieliny. Podczas jej ewakuacji właściciel może zauważyć wypływ z nosa. Często jednak objaw ten pozostaje trudny do wyłapania.
Istotne jest, że przy łagodnej i umiarkowanej astmie koni, nie występuje duszność spoczynkowa. Podczas badania klinicznego ilość oddechów jest w normie, a praca tłoczni brzusznej jest subtelna.

Odpowiednia reakcja

Istotne jest, aby nie bagatelizować tych objawów! Wiele przyczyn astmy łagodnej i umiarkowanej jest taka sama jak astmy ciężkiej. Stąd również połączenie tych jednostek chorobowych wspólną nomenklaturą jest uzasadnione. Przyczyn należy szukać w uwarunkowaniach genetycznych, jak również w sposobie utrzymania.
Objawy astmy mają często podłoże alergiczne. Alergenami wziewnymi u koni są najczęściej pyłki traw, drzew, zarodniki grzybów oraz roztocza. Początki nadwrażliwości objawiają się najczęściej w postaci astmy łagodnej do umiarkowanej. Inną z przyczyn jest podrażnienie układu oddechowego drobniakami pyłów. Użytkowanie konia na zapylonej hali, czy placu może w efekcie wywołać wyżej wymienione objawy. Innym z czynników są również infekcje bakteryjne i wirusowe. Najczęściej jednak występuje kilka z tych czynników jednocześnie.
Pozostawienie łagodnych objawów bez reakcji, może sprawić, że będą one nabierały na sile. Sporadyczny kaszel zamieni się w chroniczny, zalegająca wydzielina utrudni oddychanie, natomiast przez skurcz oskrzelików nastąpi pojawienie się duszności. Wówczas może rozwinąć się ciężka astma.

Leczenie

Łagodna i umiarkowana astma są jednostkami chorobowymi, które wymagają interwencji lekarza weterynarii. Odpowiednio dobrane leki ogólne oraz wziewne, są w stanie skutecznie załagodzić występujące objawy. Przy wczesnych objawach astmy ważne jest wykonanie testów alergicznych i przeprowadzenie ewentualnego odczulania. To właśnie w tym stadium mamy największe szanse zatrzymać postępowanie choroby.
Równie ważne jak leczenie, jest dostosowanie warunków przebywania konia do problemów układu oddechowego. Unikanie alergenów i czynników podrażniających układ oddechowy jest niezmiernie ważne. Istotna jest również świadomość właściciela konia, że nawet astma łagodna i umiarkowana są chorobami przewlekłymi. Nawet jeżeli chwilowo uda się wyciszyć objawy, to skłonności do ich powstawania zostają z koniem już do końca życia.

Materiał powstał przy współpracy spółki Inovpol z doświadczonymi lekarzami weterynarii z OmniVet Rzeszów.  Niedozwolone jest zmienianie, kopiowanie i w jakikolwiek wykorzystywanie materiału – prawa do tekstu zastrzeżone.

Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie? Napisz do nas TUTAJ

Polecane produkty