Jak postępować w przypadku krwawienia powysiłkowego u konia?

Krwawienia powysiłkowe to problem wielu koni użytkowanych intensywnie sportowo, jak również koni starszych. Bezpośrednio narażone są również młode konie, dopiero zaczynające intensywny trening. Warto zauważyć, że objawy nie zawsze są intensywnie wyrażone w postaci krwistego wypływu z nosa. Jak zatem rozpoznać chorobę i ją leczyć?

Diagnostyka EIPH

Krwawienie do dróg oddechowych ma swoją przyczynę w uszkodzeniu naczyń włosowatych pęcherzyków płucnych. Dochodzi do tego w wyniku zwiększonych oporów przepływającego powietrza w płucach oraz zwiększonego ciśnienia w całym organizmie, związanego z intensywnym wysiłkiem fizycznym. Więcej o przyczynach choroby przeczytacie w naszym poprzednim artykule (link).

Krwawienia z dolnych drogach oddechowych nie zawsze kończą się wypływem krwistej wydzieliny z nosa. Ten stan ma miejsce dopiero przy bardzo intensywnych krwawieniach z tkanki płucnej i świadczy o zaawansowanym problemie. Często objawy krwawienia są subtelne i niejednoznaczne. Może być to nagły spadek formy podczas treningu, ogólne zmniejszenie wydolności oddechowej, nawracające infekcje dróg oddechowych. Może pojawiać się również kaszel i intensywne przełykanie po wysiłku. 

W celu potwierdzenia występowania choroby zalecane jest wykonanie badania endoskopowego i pobranie materiału do badania cytologicznego. Badania te pozwolą stwierdzić obecność krwawień, erytrocytów oraz komórek pozostałych po rozpadzie krwinek. 

Utrudnione leczenie

Bezpośrednie leczenie tej jednostki chorobowej aktualnie nie jest możliwe, ze względu na złożoność problemu. Podjęte próby wykorzystania mechanicznego rozszerzenia nozdrzy w postaci plastrów i pasków nie przyniosły zadowalających efektów. 

Możliwe jest leczenie objawowe, poprzez podawanie leków zmniejszających ciśnienie w naczyniach włosowatych płuc. Niesie ono za sobą szereg skutków ubocznych oraz jest uznawane za doping. Nie może być zatem stosowane u koni startujących w zawodach sportowych, a to właśnie one są grupą najczęściej dotkniętą problemem. 

Nebulizacja – nowość w profilaktyce EIPH

Pomocne w leczeniu krwawienia powysiłkowego mogą okazać się leki podawane bezpośrednio do układu oddechowego za pomocą nebulizatora (link Flexineb). Podawanie leków drogą wziewną ma mniej skutków ubocznych i daje bezpośrednie efekty w drogach oddechowych. Korzystne działanie dają podawane tą drogą glikokortykosteriody, leki rozszerzające drogi oddechowe, czy gotowe preparaty skomponowane dla koni z EIPH. 

Jednym z dostępnych preparatów dedykowanych dla koni i EIPH jest San Equine Sano Red (podlinkowane). Ma on wielopoziomowe działanie. Rozszerza oskrzela umożliwiając swobodny przepływ powietrza, jednocześnie działając obkurczająco na naczynia krwionośne, co znacząco zmniejsza nam ryzyko krwawienia. Dodatkowo zawiera substancje przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne, co zapobiega powstawaniu ewentualnych infekcji. Co ważne, preparat ten nie zwiera substancji uważanych za doping, w przeciwieństwie na przykład do leków sterydowych. 

Nebulizacje można stosować jako formę terapii u koni z już potwierdzonym krwawieniem powysiłkowym. Warto jednak zastanowić się, czy nasz koń nie jest  w grupie ryzyka. Zastosowanie profilaktyczne nebulizacji, przed wystąpieniem objawów, zapobiega powstawaniu przewlekłych zmian w tkance płucnej. 

O tym, skąd się bierze krwawienie powysiłkowe u koni, możesz przeczytać TUTAJ

SANEQUINE Sano Red 100 ml na mikro-krwawienia u koni TUTAJ

Wpis powstał przy współpracy z doświadczonymi lekarzami weterynarii z OmniVet Rzeszów.

Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie? Napisz do nas! KONTAKT

Polecane produkty