Diagnostyka zespołu astmy koni!
Astma koni, podobnie jak u ludzi, jest przewlekłą, niezakaźną chorobą układu oddechowego wywołaną czynnikami alergicznymi, w przebiegu której dochodzi do stanu zapalnego i nadmiernej produkcji śluzu w dolnych drogach oddechowych oraz skurczu oskrzeli.
W zaawansowanym stadium choroby charakterystycznymi objawami są kaszel, białawy wypływ z nozdrzy, zwiększona częstotliwość oddechów oraz duszność, której może towarzyszyć pojawienie się tzw. „rynienki oddechowej”, czyli zwiększonej pracy mięśni tłoczni brzusznej zaangażowanej w wykonywanie wydechu. U koni z łagodną lub umiarkowaną postacią choroby zaobserwować można jedynie okazjonalny kaszel i gorszą wydolność treningową.
Przy zauważeniu u konia któregokolwiek z tych objawów, kluczowe jest wezwanie lekarza weterynarii i wykonanie pełnej diagnostyki układu oddechowego. Oprócz zebrania wywiadu i badania klinicznego, kolejnymi krokami w diagnostyce są badanie krwi, endoskopia dróg oddechowych i popłuczyny oskrzelikowo-pęcherzykowe (BAL) lub popłuczyny z tchawicy (TTW).
Badanie kliniczne i wywiad pozwalają wstępnie zróżnicować chorobę i zawęzić dalszą diagnostykę. Zebranie wywiadu pozwala lekarzowi nie tylko zapoznać się z długością trwania i nasileniem objawów, ale także ocenić warunki środowiskowe w których przebywa koń i związanie z nimi ryzyko ekspozycji na alergeny, m.in. pleśnie i roztocza będące najczęstszą przyczyną choroby.
Ważnym krokiem w diagnostyce jest sprawdzenie, czy objawy ze strony układu oddechowego mogą być spowodowane czynnikami infekcyjnymi (wirusowymi lub bakteryjnymi). W tym celu wykonuje się między innymi badanie morfologiczne krwi, które pozwala ocenić ogólny stan zdrowia zwierzęcia. Należy pamiętać, że potwierdzenie infekcji nie jest jednoznaczne z wykluczeniem astmy. Ze względu na obniżoną miejscową odporność w drogach oddechowych, infekcja jest często dodatkowym powikłaniem chorobowym.
Natomiast badanie endoskopowe pozwala zaobserwować charakterystyczne dla danej jednostki chorobowej zmiany w drogach oddechowych, a w przypadku astmy ocenić ilość śluzu i przerost ścian dróg oddechowych. Następnie w zależności od wyników wcześniejszych badań, pobiera się popłuczyny z tchawicy i/lub z drzewa oskrzelikowo-pęcherzykowego. W tych badaniach ocenia się komórki biorące udział w procesie zapalnym oraz wykrywa obecność i identyfikuje drobnoustroje chorobotwórcze.
Przeprowadzenie całego procesu diagnostycznego pozwala postawić trafną diagnozę i dobrać najbardziej odpowiedni schemat leczenia. Należy mieć na uwadze, że zastosowanie farmakoterapii bez wprowadzenia stałych zmian środowiskowych nie pozwoli osiągnąć trwałych efektów terapeutycznych. Dlatego w późniejszym etapie warto zdecydować się również na badania alergologiczne, dzięki czemu łatwiej będzie wdrożyć działania ograniczające ekspozycję na alergeny i zapobiegające nawrotom choroby.
Materiał powstał przy współpracy spółki Inovpol z lek. wet. K. Przybył. Niedozwolone jest zmienianie, kopiowanie i w jakikolwiek wykorzystywanie materiału – prawa do tekstu zastrzeżone.
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie? Napisz do nas TUTAJ